шкільна форма
шкільна форма
шкільна форма

Ця традиція складалася впродовж століть: учні повинні приходити на заняття в спеціальному одязі встановленого крою і певного кольору, який отримав назву шкільної форми. Скільки б ні сперечалися педагоги і батьки про те, чи потрібна вона, шкільна форма продовжує залишатися популярною, тим самим доводячи своє повне право на існування. Вона стала більш демократичою, чим в ХХ столітті, і, будучи символом шкільної дисципліни, одночасно допомагає кожній дитині залишатися індивідуальністю.

Апологети шкільної форми зазвичай наводять немало аргументів. По-перше, вони вважають, що такий одяг виключає соціальну конкуренцію між учнями і їх батьками: діти із заможніх і небагатих сімей зовні виглядають однаково. По-друге, шкільна форма теоретично повинна формувати у учнів відчуття згуртованості і колективізму, вона як би підкреслює, що їх всіх об’єднують загальні цілі. По-третє, коли на одяг для дітей вводяться деякі стандарти, то це дозволяє гарантувати її відповідність санітарно-гігієнічним нормам.

Противники шкільної форми завжди підкреслюють той момент, що вона стає елементом зрівнялівки, позбавляє учнів можливості підкреслити свою індивідуальність, що заперечує положення конвенції про права дитини. Вони впевнені, що це неприкрита форма насильства над особою. Крім того, вартість шкільної форми деколи буває досить високою, і для бідних сімей, особливо, багатодітних, це значні витрати.

Шкільна форма в світовій культурі

Найпоказовішою у сенсі прихильності до шкільної форми, без сумніву, є Великобританія з її консервативними традиціями. Шкільну форму там носять практично всі, починаючи з найменших учнів і закінчуючи старшокласниками. ніколи не відмінялося носіння спеціального одягу для школи і в колишніх британських колоніях: Австралії, Ірландії, Індії і Сінгапурі.

У США шкільну форму, в основному, носять учні елітних і привілейованих шкіл, приватних ліцеїв і коледжів. Вона є своєрідним атрибутом приналежності до вибраної касти. У звичайних американських школах форми як такої немає, та зате діють строгі правила носіння одягу або так званий дресс-код. На Кубі нікому з хлопчиськ або дівчат і в голову не прийде заявитися на заняття в джинсах і яскравій футболці: за зовнішнім виглядом учнів там стежать дуже строго.

Японські першокласники зовсім не зобов’язані надівати форму, їм дозволяється ще побути веселими і безтурботними дітьми, хай хоч би в одязі. А ось вже в середніх класах японські школярі обзаводяться уніфікованим гардеробом. У кожній школі — свій варіант одягу для занять, але, в принципі, вони мало чим відрізняються один від одного. Так, наприклад, дуже популярний дизайн японської шкільної форми «Сейлор фуку», що нагадує матроський костюм.

У сучасній Росії обов’язкової і єдиної шкільної форми, якою вона була в Радянському Союзі, немає. Деякі учбові заклади вводять свої зразки одягу. Відомі також випадки, коли за узгодженням з батьками вводиться «класна» форма, її зазвичай шиють на замовлення для учнів певного класу.

У Україні шкільна форма офіційно була введена Указом президента в 1996 році, але кожна школа має право вибирати сама найпривабливіші фасони.

Сучасна шкільна форма: основні тренди

Коричневі плаття і чорні фартухи на широких бретелях, здається, безповоротно пішли в минуле, як і хлоп’ячі сині куртки з емблемами на рукаві. Сучасна шкільна форма має в своєму розпорядженні самі різні моделі одягу і, крім того, широко використовує деякі аксесуари — наприклад, такі, як класичний чоловічий галстук.

Із стилю мілітарі в шкільну форму прийшли одвороти і еполети: дизайнери знайшли для них відповідне трактування в рамках дитячого ділового одягу. Дуже популярної в концепції шкільної форми стала тканина з шотландською клітинкою — з неї шиють як спідниці для дівчаток, так і піджаки для хлопчиків. Якщо говорити про бренди, то більшість педагогів і батьків роблять вибір на користь марок Orby, Silver Spoon, Noble People, Ravol, російського «Салюту» і «Старту», українських «Мілани», «Велми», «Епосу» та інших.

Шкільна форма для старшекласниць (фото)

шкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна форма

Сучасна шкільна форма: мікс

шкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна формашкільна форма

Еволюція та стилі шкільної форми: відео

(Visited 110 times, 1 visits today)

Статті на тему